02188800844-02188932350 info@pkmlaser.com

راهنمای انتخاب و خرید پرس برک

دستگاه پرس برک سال هاست در ایران جایگزین خم کن های دستی و یا برقی قدیمی شده است و صاحبان صنایع و شرکتهایی که مایلند کیفیت بهتری در خمکاری داشته باشند اقدام به خرید پرس برک می نمایند .در این نوشتار تلاش شده تا با ارایه توضیحاتی  به تصمیم گیری صاحبان صنایع و مدیران تولید کارخانه های صنعتی برای راهنمای انتخاب و خرید پرس برک ( مناسب با فعالیتشان )کمک شود.

منظور از کیفیت در پرس برک چیست ؟

در ابتدا لازم است توضیح دهیم که منظور از کیفیت در پرس برک چیست .در واقع تعریف کیفیت در پرس برک  عبارتست از یکسان بودن زوایا بعد از خمکاری .بدین معنی که به عنوان مثال وقتی ورق با زاویه ۹۰ درجه خم می شود باید در تمام نقاط خم، زاویه ۹۰ باشد.البته پارامترهای دیگری نیز مهم هستند ازجمله سرعت دستگاه ،کیفیت قطعات به کار رفته مانند سیستم هیدرولیک ، سیستم برق و غیره .

گزینه های پیش رو برای انتخاب پرس برک

در حال حاضر شرکت ها برای انتخاب پرس برک ۵ گزینه پیش رو دارند :

  • دستگاههای تولید داخل
  • دستگاههای چینی
  • دستگاههای ترکیه ای
  • دستگاههای اروپایی
  • دستگاههای دست دوم آمادا یا اروپایی

 در ادامه تجربه  ۱۲ سال فعالیت در حوزه ماشین آلات صنعتی شامل کارکردن و شناخت ۵ مورد فوق را جمع آوری نموده ام و در ذیل به صورت مواردی لحاظ شده است:

۱ – ماشین آلات ساخت داخل :

شرکت های زیادی در این زمینه شروع به فعالیت کرده اند و طبیعتا ازتولید خم کن شروع کرده و در سال های اخیر به تولید پرس برک رو آورده اند .نقطه قوت دستگاه های ایرانی قیمتشان و زمان تحویل کوتاه تر می باشد ولی نقاط ضعفی هم دارند که باعث شده در مواردی منتخب صنعتگران نباشند :

الف . به دلیل ساختار سنتی، تیراژ پایین تولید و بهره وری پایین این واحدها، قیمت تمام شده دستگاه پرس برک بسیار  بالا است و در نتیجه خریدار بیش از ارزش کالایی که دریافت می کند هزینه می کند.بدین معنی که اگر چه ظاهرا نسبت به گزینه های دیگر پول کمتری پرداخت می کند ولی درواقع به خاطر هزینه های جانبی از قبیل هزینه نگهداری زیاد ،کیفیت خم نامطلوب و خرابی های مکرر و خواب دستگاه ،هزینه بیشتری پرداخت می کند.

 ب.کیفیت پایین خمکاری به معنی یکسان نبودن زوایا در نقاط مختلف ورق است .دلیل این مشکل به ضعف طراحی و عدم وجود ابزار ماشین کاری دقیق در این شرکتهاست که باعث شده دقت پایینی داشته باشد.

خلاصه و جمع بندی در مورد دستگاه های ایرانی این است که این گزینه مناسب شرکت های پر تیراژو تولیدکنندگانی که دقت خمکاری مطلوبی نیاز دارند نیست و این گونه شرکت ها باید سراغ گزینه های دیگر بروند .کالاهای ایرانی برای تولیدات کم حجم و ضخامت بالای mm 10 که نیاز کمتری به دقت زاویه دارند توصیه می شود مانند تولیدکنندگان  قالب بتن و یا  پایه چراغ های روشنایی ۸ وجهی و.. .

شایان ذکر است از برندهای داخلی می توان از پایابرش ،دیانی ،صحت ،پیمان ماشین ،یوسفی،ذوالقدر و چند برند دیگر نام برد .

۲– پرس برک های ساخت چین:

تقریبا از سال ۸۷ با توجه به پایین بودن نرخ دلار (حدود ۱۰۰۰ تومان )شرکت های بازرگانی و حتی بعضی از تولید کننده ها؟ شروع به وارد کردن پرس برک چینی نمودند و تعداد زیادی پرس برک چینی وارد کشور شد .به دلیل پایین بودن نرخ ارز، قیمت تمام شده دستگاه چینی تحویل ایران نسبت به  دستگاه های تولید داخل ایران اختلاف قابل توجهی داشت و تقریبا تولید پرس  برک ایرانی در آن سال ها متوقف شده بود به استثنای دستگاه های بزرگ با طول ۶ متر و ضخامت بالای ۱۰ میلیمتر .

در این سال ها مشخص شد که برک های چینی که وارد ایران شده به اصطلاح عامیانه فقط کار راه انداز بوده و بعد از مدتی دستگاه دچار خطا می شد و در واقع علی رغم اینکه نسبت به نمونه ایرانی در ابتدا  دقیق تر و ارزان تر بود بعد از مدتی (۲ تا ۳ سال بسته به میزان استفاده و نحوه نگهداری )دقت اولیه را از دست می داد و شرکت ها ناچار به جایگزین کردن برک چینی با برکهای پیشرفته تر می شدند .

به نظر من پرس برک  چینی مناسب شرکت هایی است که در آغاز راه هستند و سرمایه اولیه لازم را برای خرید دستگاه مطلوب ندارند .

در مورد برند دستگاه های چینی باید گفت بیشتر این دستگاه ها توسط بازرگانان وارد می شوند و برند وارد کننده بیشتر شهرت دارد .البته شرکت پایا برش به عنوان تولید کننده اقدام به وارد نمودن دستگاه چینی نیز نموده است .

۳ – پرس برک ترکیه ای :

تقریبا  از سال ۲۰۰۷ دستگاه های ترکیه ای نیز وارد کشور شدند و توانستند در غیاب برندهای اروپایی جای خود را درمیان شرکت های ایرانی باز کنند .بسیاری از شرکت های ایرانی شروع به خرید پرس برک ترکیه ای کردند ولی مشکل این گروه از ماشین آلات در ابتدای شروع به کار نمایندگی ها، ضعف در خدمات پس از فروش بود که البته این موضوع در سال های بعد توسط بعضی از نمایندگان دیگر مرتفع شد .نقطه قوت پرس برک های ترکیه ای کیفیت خمکاری بالا ،هزینه نگهداری پایین به خاطر استفاده از تجهیزات و قطعات مرغوب اروپایی و همچنین حفظ دقت اولیه خمکاری تا حداقل ۱۰ سال  بوده است .

در واقع دستگاه های پرس برک با کنترلَ سی ان سی در ایران  بیشتر توسط شرکت های ترکیه ای رواج پیدا کرد .در مجموع باید گفت که پرس برک ترکیه ای برای شرکت های با تیراژ بالا و کارهای با دقت بالا مانند شرکت های تابلو برق ،تهویه مطبوع ،تجهیزات آشپزخانه صنعتی ،آسانسور سازی ،تجهیزات هتلینگ بیمارستان و غیره مناسب بوده است و این شرکت ها استقبال زیادی از برک های ترکیه ای داشته اند .از نظر قیمتی برند ترک حدودا دو تا سه برابر نمونه چینی و یک سوم قیمت اروپایی قیمت دارد. بنابراین از نظر ارزش گذاری،نسبت به سایر برندها متناسب تر است.

برندهای مطرح  در دستگاه های ترکیه ای شرکت بایکال ،دورما و ارمکسان در بازار فعالیت دارند.برندهای دیگری نیز مانند دنر و ام وی دی نیز کم و بیش در بازار فعالیت دارند .

۴- پرس برک های اروپایی :

اروپایی ها همچنان در صنعت ماشین سازی پیشرو هستند. ولی در ایران کمتر برک اروپایی نو خرید و فروش می شود .تنها دلیل این امر قیمت تمام شده دستگاه هاست که شرکت ها از عهده آن برنمی آیند .ضمن اینکه برک های ترکیه ای تا حدود زیادی جای آنها را با قیمتی کمتر از نصف ،پر کرده اند .اما ذکر این نکته ضروری است که دستگاه برک اروپایی دستگاهی برای چند نسل است ،دقت اولیه بسیار بالایی دارد و هزینه نگهداری بسیار پایینی دارند.

این دستگاه ها برای شرکت های بزرگی که نیاز به دستگاه های بسیار دقیق دارند مناسب است ولی در اغلب موارد برک ترکیه ای میتواند جایگزین خوبی برا ی آنها باشد.شایان ذکر است که اروپایی ها صاحب تکنولوژی می باشند و لذا اختلاف قیمتی که با برندهای ترکیه ای دارند تا حدود زیادی منطقی است ولی بخشی از قیمت دستگاه نیز به خاطر هزینه های بالای شرکت های اروپایی مانند حقوق و دستمزد و سود قابل توجهی است که دریافت می کنند.

۵- دستگاه دست دوم:

بخشی از مشتریان نیز به علت کمبود نقدینگی و یا حجم بسیار پایین کار همواره ترجیح می دهند از برندهای اروپایی و یا سایر برندهای ایرانی و چینی ، دست دوم استفاده کنند.مشکل عمده این دستگاه های اروپایی بیشتر سیستم کنترل قدیمی و مستهلک بودن آن ها است و البته در مواردی نیز دستگاه های کم کارکرد از برند آمادا وجود دارد که در مجموع مشتریان از عملکرد آن رضایت دارند و همچنان جزءگزینه های انتخاب پرس برک مطرح می باشد.

نمونه های ایرانی و چینی که در بازار دست دوم ها وجود دارند اغلب به علت کیفیت پایین خم کاری، توسط صاحبان آنها برای فروش عرضه می شود و لذا خرید آنها توصیه نمی شود.شایان ذکر است بیشتر دستگاه های پرس برک هیدرولیکی است ولی دستگاه های الکتریکی و هیبریدی (ترکیب هیدرولیک و الکتریکی )نیز در دنیا تولید می شوند .در زمینه الکتریکی شرکت صفان هلند  پیشرو است و در زمینه هیبریدی شرکت سالوانینی ایتالیا .درباره این دو مدل نیز در فرصتی دیگر نکاتی را یاد آور خواهم شد .

در نوشتارهای بعدی تلاش خواهم کرد در حد توان ،تفاوت های فنی و دلایل ضعف و قوت هر گروه از دستگاههای برک را با جزِییات بیشتری توضیح دهم.

در پایان باید گفت با توجه به افزایش دانش مشتریان و همچنین لزوم ورود به بحث صادرات ،شرکت های تولید کننده  لزوما از ماشین الات با کیفیت تری برای  تولید خود استفاده خواهند کرد تا بتوانند در بازار رقابت کنند. همچنین از سویی وجود  دستگاه های پیشرفته باعث افزایش بهره وری تولید کنندگان خواهد شد و لذا انتخاب ماشین الات مناسب اهمیت زیادی پیدا کرده است .

ضمن سپاس از وقتی که برای مطالعه نوشتار صرف نمودید ،خوشحال خواهیم شد از انتقادات و پیشنهادات دوستان استفاده کنیم .

راههای ارتباطی :

 واتس آپ و تلگرام : ۰۹۱۲۶۶۱۷۷۵۸

  تلفن کاری همراه :۰۹۱۲۹۷۳۳۴۷۴

Mehranazizi689@yahoo.com

مهران عزیزی

مدیر فروش و بازار یابی شرکت پارس کیا مهنام